هویت بصری چیست و چه تاثیری در کسب و کارها دارد؟

ظراحی هویت بصری

فهرست مطالب

طراحی هویت بصری یکی از اجزا مهم برند است که در برندینگ و رشد کسب‌وکار تاثیر زیادی دارد. با پیشرفت اطلاعات و ارتباطات و گسترش شبکه‌های اجتماعی، هزاران برند مختلف به وجود آمدند که بسیاری از آن‌ها کار یکسانی انجام می‌دهند. اما چگونه برخی از آن‌ها از گذشته تا به حال موفق بوده‌اند و برخی دیگر به طور کامل حذف شدند؟
یکی از عوامل موثر در شناساندن برند به مخاطبان، ایجاد هویت بصری است؛ اما هویت بصری چیست؟ هویت بصری ساختاری است که طراح یا گرافیست بر اساس درون‌مایه و چیستی برند طراحی می‌کند. هویت بصری شامل تصویر، رنگ، طرح، ساختار و هر آن چیزی است که برند را تشکیل می‌دهد.
هنگامی یک فرد به مشتری تبدیل می‌شود که شما توانسته باشید هویت‌تان را در حافظه او ثبت کنید. در غیر این صورت احتمال خرید یا استفاده مشتری از خدمات‌تان، کمتر می‌شود.
اگر قصد دارید برندی ایجاد کنید یا هویت بصری جدیدی برای برندتان طراحی کنید، تا انتهای این مقاله با آژانس دیجیتال مارکتینگ اِیت همراه باشید تا همه‌چیز درباره صفر تا صد مفهوم هویت بصری را بررسی کنیم.

تعریف هویت بصری

هر برند، مانند انسان هویتی متمایز و مشخص دارد؛ پس می‌توان گفت برند هم مانند انسان براساس ویژگی‌های درونی و بیرونی خود از دیگر کسب‌وکارهای مشابه متمایز می‌شود. ایجاد تمایز در برند باعث می‌شود افراد، ساده‌تر شما را به خاطر بیاورند. به همین دلیل است که گفته می‌شود:« طراحی و اجرای هویت بصری باعث متمایزشدن برند از برندهای مشابه می‌شود و به رشد کسب‌وکار کمک می‌کند.» علاوه بر این، طراحی هویت بصری متناسب با درون‌مایه برند می‌تواند وفاداری افراد به برند را افزایش دهد.
استفاده از انواع مختلف هویت بصری، نتایج متفاوتی را به وجود می‌آورد. مثلا برخی از برندها ممکن است سررسید یا تقویم‌هایی طراحی کنند و از این طریق برند را به مخاطب معرفی کنند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند از طریق پروموت فروشگاه و صفحه اینستاگرام برندشان را در ذهن افراد ثبت کنند.

تعریف هویت بصری برند

هویت بصری چه کاربردی دارد؟

هویت بصری دقیقا نقطه تمایز یک برند شاخص و یک برند بی‌نام‌ونشان است.
هر کس تمایل دارد از بهترین خدمات استفاده کند؛ افراد دوست دارند برای یک‌بار هم که شده، غذای یک رستوران زنجیره‌ای معروف را امتحان کنند یا از برندی محبوب خرید کنند. این حقیقتی غیرقابل‌انکار است و اگر نگاهی کلی به برندهای معروف بیندازیم، متوجه نقش هویت بصری در روند برندسازی می‌شویم.
میل افراد به خرید از برندها و هویت‌های شناخته‌شده دلیلی است که هر برند باید هویت بصری متناسب خودش را داشته باشد. زیرا یک برند زمانی می‌تواند از مزایای برندینگ استفاده کند که هویت بصری متناسب با هویت برندش را بسازد.

تاثیر هویت بصری برند در برندینگ

رابطه هویت بصری با برندینگ چیست و چه تاثیری دارد؟
با توجه به این که هویت بصری حول محور شخصیت مخاطب و درون‌مایه برند ایجاد می‌شود می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین اثرات هویت بصری، انتقال صحیح پیام سازمان به کاربران است. در پی انتقال صحیح، جلب اعتماد کاربران ساده‌تر شده و این موضوع باعث افزایش تعداد کاربران و در نتیجه افزایش اعتبار در محیط کسب‌وکار می‌شود.
طراحی و ساخت دقیق اجزای هویت بصری، به برند ظاهری حرفه‌ای می‌بخشد. اگر بخواهیم تاثیر هویت بصری در برندینگ را در یک عبارت خلاصه کنیم، می‌توان گفت که ایجاد هویت بصری بر اثر نیاز و تفکر مخاطب، باعث بهبود تجربه کاربری افراد می‌شود.

عناصر هویت بصری

هدف ما از طراحی هویت بصری، ایجاد یک تصویر ذهنی واحد برای کاربر است. بنابراین، می‌توان تمام جزئیات برند را از عناصر هویت بصری دانست.
در پاسخ به سوال «هویت بصری شامل چیست؟» می‌توان موارد زیر را نام برد:
لوگو: لوگو تقریبا مهم‌ترین بخش از هویت بصری برند است. زیرا این تصویر در همه‌جا به کار می‌رود و بیش‌ترین تصویری است که کاربر آن را مشاهده می‌کند. برای آشنایی بیشتر با لوگو می‌توانید مقاله طراحی لوگو چیست و چه اهمیتی دارد را بخوانید.
محصولات و بسته‌بندی: اگر برند شما فروشگاه دارد، طراحی یک بسته‌بندی متناسب با تم و لوگو برند و استفاده از آیتم‌های خلاقانه بسیار تاثیرگذار است.
طراحی: در این‌جا مقصود از طراحی، همه چیزهایی است که در برند قرار می‌گیرند. از دکوراسیون دفتر یا فروشگاه گرفته تا رنگ سبد خرید و لباس پرسنل. همه این موارد در هویت بصری جا می‌گیرند و باید به آن‌ها توجه شود.
ابزارهای بازاریابی و لوازم‌التحریر: از دیگر مواردی که باید مدنظر قرار گیرد، طراحی وسایلی مانند بروشور، سایت، کارت ویزیت، سربرگ هدیه و غیره است.

عناصر هویت بصری برند

چگونه هویت بصری برند قوی بسازیم؟

همان‌طور که گفته شد، ایجاد یک هویت بصری مناسب در رشد کسب‌وکار بسیار تاثیرگذار است. اما برای ایجاد یک هویت بصری قوی باید چه فاکتورهایی را در نظر داشته باشیم؟
هویت بصری هنگامی موثر است که برندتان را از دیگران متمایز کند و جلوه‌ای منحصربه‌فرد داشته باشد. طراحی عناصر هویت بصری باید به گونه‌ای باشد که شما را به سادگی از سایر رقبا متمایز کند و افراد بتوانند تفاوت‌تان را متوجه شوند.
البته توجه داشته باشید که منحصربه‌فردبودن نباید باعث پیچیدگی طراحی شود. طراحی باید در عین سادگی، جسورانه و متفاوت از سایرین باشد.
یکی دیگر از مواردی که باید در طراحی هویت بصری مورد توجه قرار گیرد، انعطاف است. طراحی‌ باید به گونه‌ای انجام شود که در آینده بتوان آن‌ها را بهتر کرد یا تغییراتی در آن به وجود آورد. یعنی طرح باید قابلیت توسعه‌پذیری داشته باشد.
انسجام میان طراحی المان‌های مختلف بسیار اهمیت دارد. فرم طراحی لوگو و بسته‌بندی نباید بی‌ربط به یک‌دیگر باشند و طراحی اقلام مختلف باید به هم مرتبط باشد.

 

پیشنهاد می‌شود بخوانید: کاتالوگ چیست و چه انواعی دارد؟

 

قیمت طراحی هویت بصری برند

قیمت طراحی هویت بصری را نمی‌توان به صورت دقیق معین کرد. زیرا هزینه‌ها براساس مهارت طراح، کیفیت طراحی، تعداد اجزایی که نیازمند طراحی هستند و غیره با یک‌دیگر متفاوت است.
اگر به تازگی برندتان را تاسیس کرده‌اید و نمی‌توانید برای طراحی یک برندبوک کامل هزینه کنید، می‌توانید مراحل طراحی هویت بصری را به ترتیب اولویت انجام دهید. مثلا اگر فروشگاه حضوری دارید، ابتدا بر طراحی لوگو و بسته‌بندی و طراحی داخلی تمرکز کنید و سپس سایت را طراحی کنید. اگر یک فروشگاه آنلاین دارید، ایجاد صفحه اینستاگرام و طراحی سایت را در اولویت قرار دهید.

ایجاد هویت بصری برند

در این مقاله تمامی نکات مورد نیاز برای درک مفهوم هویت بصری و کاربرد آن در کسب‌وکار را توضیح دادیم. اگر تصمیم دارید برای برندتان هویت بصری طراحی کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که طراحی هویت بصری، لزوما باعث رونق کسب‌وکارتان نخواهد شد؛ زیرا اگر این کار به صورت غیراصولی یا بدون رعایت نکات گفته شده انجام شود، تاثیر عکس دارد. برای این که بتوانید هویت بصری مناسبی برای برندتان انتخاب کنید، بهتر است صفحه یا وب‌سایت رقبا را بررسی کنید و سپس با مشورت طراحان، اقدام به ایجاد هویت بصری کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
جستجو در بلاگ ها
دسته بندی ها

مطالب مفید ایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این جشنواره تکرار نمیشه!

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر شمارت رو همین الان برامون ارسال کن تا بتونیم کمکت کنیم!

تحلیل رایگان بیزینس شما

شمارت رو همین الان برامون ارسال کن تا بتونیم کمکت کنیم!