هویت بصری چیست و چه تاثیری در کسب و کارها دارد؟

فهرست مطالب

در جهان کنونی که رقبای بسیاری بر هر کسب و کار وجود دارد و هر کسب و کار باید استراتژی مختص به خود را ارائه دهد موضوعات اساسی برندینگ برای رشد و توسعه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و کارفرمایان باید اهتمام ویژه‌تری را برای چینش یک استراتژی منظم در نظر بگیرند تا در میان رقبای خود حرفی برای گفتن داشته باشند. یکی از مهم‌ترین مفاهیم حوزه برندینگ که باید توجه بسیاری به آن داشت تا هویت منسجم‌تری را برای برند ایجاد کند طراحی تنظیم «هویت بصری» است.

هویت بصری برند شباهت بسیاری با هویت ظاهری و شخصیتی ما دارد؛ زمانی که در مورد هویت شخصیتی خود صحبت می‌کنیم، هر یک از ما ویژگی‌هایی داریم که ما را از دیگران متمایز می‌کنند. در واقع آن هویت و شخصیت ما است که فردیت خود را از طریق نحوه رفتار، صحبت کردن و حتی ظاهرمان بیان و حفظ می‌کند.

به طور مشابه، هر کسب و کاری نیازمند شخصیتی خاص و متمایزکننده است تا بتواند در ذهن مخاطبان ماندگار شود. اما در دنیایی که کسب و کارهای زیادی وجود دارند که خدمات مشابهی ارائه می دهند، چگونه تصویری منحصر به فرد در ذهن کاربران خود حک کنند؟ پاسخ این سوال استفاده از هویت بصری و سازمانی می باشد.

هویت بصری چه اهمیتی دارد؟

کسب و کارهای مختلف از طریق طراحی اوراق اداری مانند کارت‌ های تجاری، سربرگ ها، بروشورها و… شخصیت برند خود را به دنیا معرفی می‌کنند. پس می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که هویت سازمانی ابزاری است که یک برند را در ذهن کاربران جاودانه می‌کند.

این ابزار کاربردی در دنیای کسب و کار باعث تداعی تصویری خاص در ذهن کاربران می‌شود. در دنیای پرسرعت و رقابتی که مصرف‌کنندگان گزینه‌های بی‌شماری برای استفاده از خدمات و محصولات کسب و کارهای مختلف دارند، باید هوشمندانه عمل کنید و قدم هایتان را بر اساس یک استراتژی مشخص برای حضور دائمی در بازار به پیش بگیرید.

بنابراین می‌توان طراحی هویت بصری برند را یک راه حل کامل، همه جانبه و یکی از پیش نیازهای اصلی ساخت برند برای هر نوع کسب و کاری معرفی کرد. طراحی هویت بصری از دیدگاه حرفه‌ای فقط محدود به داشتن مهارت در زمینه گرافیک نمی شود و از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

به همین دلیل است که یک طراح هویت بصری باید علاوه بر خلاقیت و مهارت‌هایی که در زمینه طراحی عناصر هویت بصری دارد، متناسب با هر پروژه به تحقیق و بررسی فراوان بپردازد. زیرا زمانی که از انتقال مفاهیم، پیام و ماندگاری در ذهن مخاطبان در کسب و کار صحبت می کنیم، منظورمان بسیار فراتر از صرفا طراحی چند عنصر گرافیکی است.

هویت بصری چه تاثیری در کسب و کارها دارد؟

سازمان ها با به‌کارگیری این ابزار قدرتمند به راحتی خود را از سایر رقبای خود متمایز می‌کنند تا از مزایای برندینگ در دنیای کسب و کار بهره‌مند شوند. اگر به اطراف خود نگاهی دقیق‌تر کنیم، خواهیم دید که تقریبا هیچ کسب و کار را بدون اسم پیدا نخواهیم کرد. تمام کسب وکارهای دنیا چه به‌صورت اینترنتی و غیر اینترنتی برای خود نام و نشانی انتخاب می‌کنند. انتخاب نامی منحصربه‌فرد و اختصاصی برای یک کسب و کار را می توان اولین قدم برای طراحی یک هویت برند دانست.

هیچ فردی دوست ندارد از جایی خرید و یا خدماتی دریافت کند که نام، نشان و به صورت کلی هویتی مشخص ندارد. قطعا این موضوع برای همه ما در زندگی قابل لمس است. ما دوست داریم تا از معروف‌ترین برندهای دنیا پوشاک تهیه کنیم و یا غذاهای بهترین رستوران های زنجیره‌ای را برای یک‌بار هم که شده، امتحان کنیم. برای این‌که بدانید مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از هویت بصری چیست و چه تاثیری در برندینگ کسب و کار شما دارد، نظرتان را به برخی از مهم‌ترین مزیت های استفاده از آن جلب می‌کنیم:

باعث انتقال صحیح پیام سازمان به کاربران می شود.

اعتماد کاربران را به سادگی جذب می کند.

باعث افزایش اعتبار در محیط کسب و کار می شود.

حس وفاداری، آگاهی و شناخت کاربران به برند را افزایش می دهد.

تجربه کاربری (UX) را بهبود می بخشد.

و…

برای رسیدن به موفقیت و بهره‌مندی از مزایای برندینگ قبل از هر چیزی شما باید به خوبی با دغدغه ها و نیازهای مشتریان خود آشنا باشید. یک سازمان تنها زمانی می‌تواند از مزایای برندینگ به خوبی استفاده کند که هویت برند خود را متناسب با مخاطب خود طراحی کند. پس در پاسخ این سوال که مهم‌ترین اصل در طراحی هویت بصری سازمانی چیست، باید چنین گفت که آن را باید بر اساس طرز تفکر و نیازهای مخاطب خود طراحی کنیم.

مثلا اگر مخاطبان کسب و کار شما جوانان هستند، قطعا باید المان ها و اجزایی را در طراحی هویت بصری خود به‌کار بگیرید که نظر آن‌ها را جلب کند و به آن‌ها این حس را منتقل کند که شما دقیقا با خواسته‌های آن‌ها آشنا هستید. حال فرض کنید شما این موضوع را در طراحی هویت بصری سازمان خود رعایت نکنید و از عناصری در طراحی آن استفاده کنید که بیشتر با سلایق افراد بزرگسال هم‌خوانی دارد. به نظر شما با این کار می توانید نظر جوانان را به خود جلب کنید؟ قطعا خیر!

مهمترین عوامل موفقیت در طراحی هویت بصری چیست؟

بسیاری از استارتاپ‌ها و کارآفرینان پس از درک اهمیت هویت بصری و مزایای آن تصمیم به سفارش طراحی هویت بصری می‌گیرند. معمولا یکی از چالش‌های پیش روی آن‌ها آگاهی نداشتن از مراحل طراحی هویت بصری است. هم‌چنین بسیاری از آن‌ها نمی‌دانند که صرفا طراحی یک هویت بصری برند به معنای موثر بودن آن نخواهد بود.

زیرا اثربخشی آن نیازمند رعایت فاکتورهای بسیار زیادی توسط طراح هویت بصری می‌باشد. برخی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در طراحی هویت بصری عبارتند از:

  • متمایز و منحصر به فرد: هویت شما باید به راحتی از سایر رقبا قابل تمایز باشد و توجه مردم را به خود جلب کند.
  • به یاد ماندنی بودن: پیچیدگی نداشته باشد تا به راحتی به خاطر سپرده شود.
  • مقیاس پذیر و انعطاف پذیر: باید به گونه‌ای باشد تا در آینده قابلیت توسعه داشته باشد و محدودیت ایجاد نکند.
  • منسجم: تمامی عناصر هویت بصری طراحی شده دارای انسجام باشند.
  • بکارگیری آسان: استفاده از المان‌های آن ساده باشد.

اگر در هر یک از اقلام هویت بصری برند این فاکتورها و نکات رعایت نشود، در آینده فرآیند برندسازی شما با چالش رو به رو خواهد شد.

هویت بصری کسب و کار‌مان را به که بسپاریم؟

در حال حاضر بسیاری از گرافیست‌ها و آژانس های تبلیغاتی این فعالیت را به‌صورت حرفه‌ای طراحی و تنظیم می‌کنند، اما موضوع بسیار مهم این است که تجربه و آشنایی با مشتریان مدنظر این موضوع را برایمان مهم‌تر می‌پندارد تا به آسانی به هر فرد این طراحی را نسپاریم. با توجه به آن‌که گروه نوآور اِیت سال‌ها تجربه در زمینه طراحی هویت بصری داشته و نتیجه این تجارب همکاری‌های بسیار موفق با برندهای بزرگی شده است، ما در این مسیر در کنار شما خواهیم بود تا مسیر دشواری که در میان رقبا در پیش دارید را هموار کنید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
5/5

به اشتراک بگذارید:

مقالات مرتبط

امتیاز شما:
5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *