کاتالوگ چیست و چه انواعی دارد؟

فهرست مطالب

استفاده از ابزار تبلیغات محیطی، از روش‌های قدیمی ولی پر بازده برای انجام انواع تبلیغات با اهداف گوناگون است و هنوز هم مثل گذشته، نتایج مفید زیادی دارد. استفاده از کاتالوگ، یکی از راه‌های رایج تبلیغات محیطی بوده و یکی از رایج‌ترین ابزارها برای انتقال اخبار و اطلاعات مهم به مخاطبان است. در ادامه بیشتر با این ابزار تبلیغاتی ارزان ولی تاثیرگذار آشنا می‌شویم.

کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ به مجموعه‌ای از اطلاعات کاربردی و مفید که به‌منظور راهنمایی و معرفی محصول و خدمات به مشتری که در قالب یک دفترچه جمع‌آوری شده است، کاتالوگ می‌گویند. کاتالوگ‌ها را می‌توان نوعی واسطه بین فروشندگان و خریداران یک محصول دانست که با در اختیار گذاشتن اطلاعات کامل یک از یک محصول به فروش بیشتر آن کمک می‌کند. در کاتالوگ‌ها تمامی نکات و جزئیات مربوط به محصول که برای مشتری اهمیت زیادی دارد ذکر شده و مخاطب با خواندن کاتالوگ به مزایا و نکات مثبت محصول را خواهد فهمید.

کاربردهای استفاده از کاتالوگ

کاتالوگ یکی از موثرترین ابزارهای بازاریابی آنلاین یا چاپی است و بسیاری از صاحبان برند و کسب‌وکار برای معرفی محصول و خدمات خود از آن استفاده می کنند. استفاده از کاتالوگ سه مزیت اصلی دارد:

معرفی دقیق محصول

کاتالوگ به کمک تصاویر و مشخصات، به مخاطب کمک می‌کند تا بهتر ویژگی‌ و مزایای محصول را بشناسند و تصمیم‌گیری دقیق‌تری داشته باشد.

ایجاد و افزایش اعتماد

یک کاتالوگ خوب و حرفه‌ای باعث جلب اعتماد مخاطبان خواهد شد. چرا که با داشتن کاتالوگی جذاب، مشتریان متوجه می‌شوند که آن کسب‌وکار به کیفیت محصولات و خدمات خود اهمیت می‌دهد و برای رضایت مشتریان خود تلاش می‌کند.

کمک به فروش بیشتر

کاتالوگ با ارائه اطلاعات دقیق و کامل در مورد محصولات و خدمات، باعث افزایش تعداد فروش می‌شود. زیرا مشتریان از طریق کاتالوگ مزایا و ویژگی‌ محصولات را متوجه می‌شوند و به راحتی می‌توانند تصمیم خرید بهتری بگیرند.

تفاوت کاتالوگ با بروشور

تفاوت کاتالوگ و بروشور در نوع مشتریان هدف است. کاتالوگ برای معرفی دقیق و جامع کالاها و خدمات یک برند برای مشتریان طراحی می شود اما بروشور معمولا رسانه‌ای است برای معرفی اولیه محصولات و خدمات یک برند برای مخاطبان جزئی. بروشور به شرح کوتاه و مواردی مثل دستاوردهای شرکت بسنده می‌کند اما کاتالوگ یک مستند جامع از کسب‌وکار را معرفی می‌کند. بروشور به گونه‌ای طراحی می‌شود که در نگاه اول مخاطب را جذب کرده و تمام اطلاعات کلی در مورد محصول یا خدمات را به مخاطب ارائه دهد. ولی کاتالوگ فضا و امکان بیشتری برای ارائه اطلاعات کلی و جزئی داشته و با دید متفاوتی طراحی می‌شود.

 

معرفی انواع کاتالوگ

کاتالوگ‌ها انواع مختلفی دارند و با توجه به نوع کسب‌وکار، می‌توان از هر یک از آن‌ها استفاده کرد. توجه کنید که قبل از انتخاب نوع کاتالوگ ابتدا باید اهداف بازاریابی خود را ارزیابی کرده و قالب مناسبی را برای کاتالوگ انتخاب کنید. داشتن درک صحیح از اهداف بازاریابی می‌تواند در طراحی کاتالوگ مناسب کمک زیادی کند. در ادامه انواع کاتالوگ را مشخص کرده‌ایم.

کاتالوگ چاپی

کاتالوگ‌های چاپی همان‌طور که از اسم آن‌ها پیداست، روی کاغذ چاپ شده و حاوی اطلاعات مربوط به شرکت، تصاویر محصولات و توضیحات لازم، قیمت و … هستند. بعضی از کاتالوگ‌های چاپی تنها یک محصول واحد را تبلیغ می‌کنند، در حالی که برخی دیگر، مجموعه‌ای متنوع از کالاهای مختلف را معرفی می‌کنند. کاتالوگ‌هایی که محصولات را تبلیغ می‌کنند، می‌توانند باعث فروش بیشتر کسب‌وکارها شوند. کاتالوگ‌های چاپی ممکن است قدیمی به نظر برسند، اما طبق تحقیقات انجام شده این دسته از کاتالوگ‌ها همچنان تاثیر مثبتی بر فروش محصولات دارند.

کاتالوگ دیجیتال

بعضی از کسب‌وکارها برای صرفه‌جویی در هزینه چاپ و به‌روزرسانی مداوم اطلاعات مانند قیمت‌ها، محصولات و تبلیغات، از کاتالوگ‌های دیجیتال استفاده کرده و محصولات خود را به‌صورت آنلاین معرفی می‌کنند. اطلاعات موجود در کاتالوگ دیجیتال مشابه کاتالوگ‌های چاپی است و مشتریان می‌توانند محصولات را بر اساس قیمت، دسته‌بندی یا سایر معیارها پیدا کنند. استفاده از کاتالوگ دیجیتال مزایای خاص خودش را دارد، مثلا به خریداران این امکان را می‌دهند که با استفاده از سبد خرید مجازی و روش پرداخت الکترونیکی، از طریق کاتالوگ به وب سایت کسب‌وکار هدایت شوند و خیلی سریع و آسان خرید خود را انجام دهند.

 

ویژگی‌های کاتالوگ حرفه‌ای

یک کاتالوگ حرفه‌ای و پرمحتوا باید ویژگی‌هایی داشته باشد تا بتواند نظر مخاطبان را نسبت به شرکت جلب کرده و آن‌ها را به خرید محصول ترغیب کند. قالب طراحی کاتالوگ باید به گونه‌ای باشد که در آن متن و تصویر به توازن رسیده باشد. قابلیت خوانایی هم یکی دیگر از ویژگی‌های یک کاتالوگ حرفه‌ای است. مشتریان باید به راحتی بتوانند محتوای کاتالوگ را خوانده و متوجه شوند. استفاده از فونت‌های قابل خواندن و استاندارد و طراحی صفحاتی با فضا و تراز بندی مناسب، می‌تواند به افزایش خوانایی کاتالوگ کمک کند. یک کاتالوگ خوب باید به گونه‌ای طراحی شود که نزدیک‌ترین ارتباط را با مخاطب برقرار کرده و سعی کند به تمام یا حداکثر سوالات او پاسخ دهد. می‌توان برای جلوه بیشتر کاتالوگ‌ها از روکش سلفون و یا UV موضعی استفاده کرد.

 

پیشنهاد بخوانید: هویت بصری چیست و چه تاثیری در کسب و کارها دارد؟

هزینه چاپ کاتالوگ

هزینه چاپ کاتالوگ را عوامل مختلفی تعیین می‌کند. هر سال انجمن طراحان گرافیک تعرفه‌ی چاپ کاتالوگ معین می‌کند. همچنین مواردی مثل نوع چاپ، استفاده از رنگ پنجم در چاپ (رنگ طلایی یا نقره ای )، بکارگیری انواع لمینت گرم و سرد یا حتی پودری یا مایع، استفاده از انواع منگنه ( منگنه لوپی یا ساده ) و همچنین وزن کاغذ در تعیین قیمت چاپ کاتالوگ بسیار موثر است. تیراژ چاپ در محاسبه هزینه چاپ کاتالوگ موثر است و هر چه تعداد یا تیراژ چاپ بالاتر باشد، قیمت چاپ به صورت میانگین پایین خواهد آمد.

کلام آخر

کاتالوگ‌ها در دنیای بازاریابی بسیار محبوب هستند و تاثیرات زیادی در پیشرفت و توسعه‌ی کسب و کارها دارند. برای ایجاد کاتالوگ‌های حرفه‌ی و کاربردی، باید متن‌ها و تصاویر بسیار با کیفیت و جذاب را در آن قرار دهید. کاتالوگ محصولات باید دارای محتوایی باشد که تمام اطلاعات لازم را در اختیار مشتریان قرار دهد. از این رو، شما باید بررسی کنید که چه چیزی باعث می‌شود محصول یا خدمات‌تان برای مخاطبان جذاب به نظر برسد و سپس آن اطلاعات را در آن درج کنید. فراموش نکنید زیاده گویی در مورد محصول در بعضی مواقع نتیجه عکس به همراه خواهد داشت. خواننده با خواندن حجم زیادی از توضیحات در مورد یک محصول ممکن است خسته شود و نتیجه معکوسی در مورد خرید داشته باشد. بهتر است قالب طراحی کاتالوگ به شکلی باشد که بتواند بیشترین مفهوم را در خلاصه‌ترین حالت ممکن بیان کند.

4.4/5 - (5 امتیاز)
جستجو در بلاگ ها
دسته بندی ها

مطالب مفید ایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این جشنواره تکرار نمیشه!

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر شمارت رو همین الان برامون ارسال کن تا بتونیم کمکت کنیم!