اهمیت کاتالوگ برای کسب و کارها

فهرست مطالب

اهمیت کاتالوگ همواره برای هر کسب و کاری مشخص بوده و هر برندی برای ارائه بهتر محصولاتش از کاتالوگ بهره می‌برد. تولید یک محصول با کیفیت و ارایه بهترین خدمات به مشتریان از یک طرف و معرفی شرکت و تبلیغات اصولی وصحیح، طیف محصولات و توضیحات کافی در مورد آن‌ها از سوی دیگر دست به دست هم می‌دهند تا یک کسب و کار فروش خوبی داشته باشد

به همین سبب است که طراحی و تنظیم یک کاتالوگ حرفه‌ای برای ارائه بهتر محصولات اهمیت دارد و هر کسب و کاری باید آن را در نظر داشته باشد. در این نوشته سعی کرده‌ایم تا درباره کاتالوگ بیشتر بگوییم تا اهمیت آن برایمان روشن‌تر شود.

کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ یکی از ابزارهای تبلیغلات و بازاریابی است که می‌تواند در حیطه‌ی اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی در مورد محصولات و خدمات یک شرکت کاربرد موثری داشته باشد. کاتالوگ‌ها برگه‌های مرتبط به هم هستند که در یک قالب بسیار جذاب و دیدنی، فهرستی از محصولات یا خدمات را همراه با توضیحات و توصیف اقلام، قیمت‌ها و جزئیات دیگر مانند تصاویر یا لینک‌ها به مشتریان ارائه می‌دهند.

به بیان ساده‌تر این برگه‌های جذاب برای افرادی که ارائه‌کننده‌ کالا و خدمات شما به مشتری هستند (به صورت معمول فروشنده یا واسطه‌ی فروش) به عنوان یک ابزار تبلیغاتی و تکنیک فروش بسیار کارآمد، جهت معرفی محتویات محصول و خدمات، جلب نظر مشتری و در نهایت تبدیل او به خریدار واقعی می‌باشد.

با توجه به طراحی و چاپی که برای کاتالوگ‌ها در نظر گرفته می‌شود، امکان استفاده از آن‌ها جهت بازاریابی در صنایع مختلف فراهم گشته است. بدین ترتیب بسته به نوع کسب‌ و کار و محصولات خود می‌توانید از این کتاب کوچک جهت شناساندن نام تجاری و خدماتتان به مشتریان، بیشترین بهره را ببرید.

تفاوت کاتالوگ با بروشور

شما به عنوان صاحب یک برند و یا یک کسب ‌و کار مانند سایر رقبا از کاتالوگ و یا بروشور برای معرفی محصولات یا خدمات خود استفاده می‌کنید. اما ممکن است که فرق این دو محصول را با یک‌دیگر ندانید، از این‌رو نیاز است تا ابتدا با استراتژی و تفاوت کاتالوگ و بروشور آشنا شوید، سپس به طراحی این دو ابزار تبلیغاتی بپردازید.

برخی از صاحبان کسب ‌و کار ماهیت کاتالوگ و بروشور را یکی می‌دانند، اما باید بدانید که این دو محصول تبلیغاتی دارای استراتژی و اهداف جداگانه‌ای هستند. کاتالوگ‌ها می‌توانند شامل اطلاعات کلی سازمان و هم‌چنین محصولات یا خدمات ‌باشند. این در حالی‌ است که بروشور از اطلاعات جزئی‌تری نسبت به کاتالوگ برخوردار بوده و می‌تواند شامل اطلاعات کامل و جزئی از سازمان و محصولات یا خدمات را شامل شود.

کاتالوگ‌ها بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند، در صورتی‌ که بروشورها، اطلاعات کاملی از نحوه استفاده از محصولات یا خدمات را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند، و حتی ممکن است صرفا درباره یک محصول، خدمت یا بخش توضیحاتی را ارائه دهند.

تاثیر و اهمیت کاتالوگ در افزایش فروش کسب و کارها

اهمیت کاتالوگ در کسب و کارها را نمی‌توان چشم‌پوشی کرد، با وجود تحولات عظیمی که در دنیای دیجیتال به وجود آمده است، بسیاری از شرکت‌های خارجی هم‌چنان استفاده از کاتالوگ را به عنوان یک سرمایه‌‌گذاری خوب می‌دانند که در صورت طراحی و چاپ صحیح می‌تواند منجر به جذب مشتری و فروش بالای محصولات یا خدمات آن‌ها گردد.

هم‌چنین بسیاری از مشتریان، خواهان آشنایی کامل با محصولات و خدمات شرکت‌ها هستند؛ بنابراین داشتن یک کاتالوگ حاوی اطلاعات همراه با تصاویر جذاب در دستان‌شان می‌تواند نوعی از حس تعامل با کالا را برای آن‌ها ایجاد کند.

همه برندها و کسب و کارهای تجاری در پایان به دنبال یک هدف هستند و آن هم فروش تا بی‌نهایت است. حال، چالشی که ممکن است میان صدها کاتالوگ موجود در بازار ایجاد شود مبحث جذب مشتری است؛ بدین معنا که یک کاتالوگ باید بلافاصله نوع کسب‌ و کار، مزیت رقابتی محصول و جذابیت کافی جهت مشاهده را به نمایش بگذارد.

از سوی دیگر در شرایط اقتصادی امروز، فرآیند فروش و تامین بودجه کافی جهت بازاریابی و تبلیغات، ممکن است مشکلات سختی را ایجاد کند. بنابراین داشتن یک کاتالوگ مفید و موثر بسیار تاثیرگذار خواهد بود چرا که یک کاتالوگ قوی می‌تواند بدون شک، نام تجاری شما را به مخاطبین مورد نظرتان به‌طور حرفه‌ای معرفی کند.

هم‌چنین بسیاری معتقدند که کاتالوگ‌ها بخش مهمی از استراتژی چند کاناله برای یک سازمان بوده و توانایی افزایش فروش تا ۲۹٪ را دارند به طوری که برخی از سازمان‌ها بیان کرده‌اند که به صورت میانگین ۵۹ درصد از فروش خود را مستقیما به کاتالوگ‌ها وابسته می‌دانند.

چگونه کاتالوگ مربوط به کسب و کارم را تهیه و چاپ کنم؟

  1. از گرافیست های حرفه‌ای کمک بگیرید.

در طراحی کاتالوگ این‌که چه فردی مسئولیت طراحی و تنظیم را بر عهده می‌گیرد اهمیت بسیاری دارد، چرا که یک بخش از کاتالوگ صرفا منحصر می‌شود به مسائل زیباشناختی، بخش بزرگ دیگر مربوط است به اصول بازاریابی که باید طراح این اصول را رعایت کند، چرا که قرار است این کاتالوگ در مقابل مشتریان بخشی از پرزنت محصولات را به عهده بگیرد.

  1. با آژانس های تبلیغاتی همکاری کنید.

گروه نوآور اِیت کاتالوگ را متناسب با تعداد مورد نیاز بازار فروش هر برند، و بر اساس عناصر زیباشناختی و اصول بازاریابی، طراحی و چاپ خواهد کرد؛ به دلیل موثر بودن کاتالوگ در فرآیند فروش، ما بر حسب نیاز هر کسب و کار آن را پیشنهاد و طراحی خواهیم کرد، اگر محصولاتی برای فروش دارید و هنوز برای طراحی کاتالوگ فکری نکرده‌اید بهتر است سهم خودتان را در بازار از میان رقبا با تنظیم و طراحی کاتالوگ افزایش دهید.

  1. جزییات خدمات و محصولات‌تان را بدانید.

برای این‌که بتوانید یک کاتالوگ خوب و با کیفیت بسازید و هم‌چنین از اصول پیروی کنید، در ابتدا باید جزییات بسیار خوبی از خدمات و محصولات‌تان جمع‌آوری کنید به صورتی که بدانید کدام اطلاعات برای مشتریان‌تان اهمیت بیشتری دارد و بنا بر آن اولویت‌بندی کنید و بر اساس اولویت و دسته‌بندی های مناسب به جمع‌آوری و طراحی بپردازید.

  1. طراحی جذاب و متناسب با پرسونای برندتان انتخاب کنید.

طراحی گرافیکی و رعایت اصول زیباشناختی مبتنی بر پرسونای برندتان در کاتالوگ بسیار اهمیت دارد. وقتی کاتالوگ شما در دستان مشتری قرار می‌گیرد مطمئن باشید که زیبایی و یکپارچگی آن در مقابل مشتری از هر چیز دیگری بسیار بسیار مهم‌تر است. اگر در همان نگاه اول نتوانید با زیبایی و ایجاد جذابیت های بصری مخاطب را به کاتالوگ جذب کنید مطمئن باشید ادامه مسیر دشوار خواهد بود، پس سعی کنید به زیبایی، جذابیت های بصری و یکپارچگی در کاتالوگ‌تان اهمیت بدهید.

4.4/5 - (5 امتیاز)
5/5

به اشتراک بگذارید:

مقالات مرتبط

امتیاز شما:
5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *