تیزر تبلیغاتی چیست؟ مراحل و انواع تیزر تبلیغاتی

اهمیت تیزر تبلیغاتی

فهرست مطالب

یک ویدئوی پانزده ثانیه‌ای می‌تواند به اندازه وبلاگی که خواندن آن ۵ دقیقه طول می‌کشد، تاثیرگذار باشد. تیزر تبلیغاتی بهترین ابزاری است که یک برند می‌تواند برای جلب توجه مخاطبان هدف خود از آن استفاده کند. در این مقاله قصد داریم به‌طور مفصل به معرفی تیزر تبلیغاتی و بررسی کاربرد تیزر تبلیغاتی و انواع تیزر تبلیغاتی بپردازیم؛ پس، تا انتهای این مطلب همراه ما در اِیت باشید.

تیزر تبلیغاتی چیست؟

بازاریابان از تکنیک‌های تبلیغاتی و استراتژی‌های ارتباطی برای تبلیغ محصولات، خدمات و رویدادهای خود در راستای به‌حداکثررساندن دسترسی و تعامل با مخاطبین از تیزرهای تبلیغاتی استفاده می‌کنند. هدف اصلی یک تیزر تبلیغاتی جلب توجه حداکثری مخاطبین است؛ بنابراین، می‌توان گفت بازاریابان از این نوع تبلیغات برای اعلام انتشار یک محصول، به‌اشتراک‌گذاشتن اخبار مربوط به راه‌اندازی آن یا اعلام همکاری با یک شرکت بزرگ استفاده می‌کنند.
آن‌ها از طریق این تیزرها آگاهی از نام تجاری خود را افزایش می‌دهند، ترافیک زیادی را به وب‌سایت خود هدایت می‌کنند و در نهایت باعث افزایش فروش می‌شوند. در تیزرهای تبلیغاتی باید از عناوین جذاب و تصاویر چشم‌نواز برای ایجاد هیجان در مخاطبین هدف و معرفی محصول یا خدمت مورد نظر استفاده کنید. مرز باریکی بین یک تیزر تبلیغاتی خوب و یک بنر ارزان قیمت کلیکی که مردم را فریب می‌دهد، وجود دارد؛ بنابراین، بهتر است درباره چگونگی ساخت یک تیزر تبلیغاتی موثر اطلاعات کافی کسب کنید.

 

تیزر تبلیغاتی چه کاربردی دارد؟

تیزرهای تبلیغاتی باید به اندازه کافی جذاب و موثر باشند تا به یک مزیت رقابتی برای برند شما تبدیل شوند. این تیزرها کاربردهای مختلفی دارند. یکی از کاربردهای تیزر تبلیغاتی معرفی برند یا کسب‌وکار شماست. شما به کمک این تیزرها می‌توانید قابلیت‌های شرکت خودتان را به‌همراه ماهیت و نوع محصولات یا خدماتی که به مشتریان ارائه می‌دهید، معرفی کنید.
تیزرها تقریبا برای انواع کالاها و خدمات مناسب هستند. شما باید برای ساخت تیزر تبلیغاتی محصولات و خدمات خود نیازها، خواسته‌ها و اهداف مشتریان را بشناسید و بر این اساس تیزر را بسازید. به‌طورکلی، این نوع تیزرها مکانیزم بسیار موثری برای جذب مشتریان بالقوه دارند و در نهایت باعث افزادهی بازدهی در کسب‌وکار شما می‌شوند.

 

کاربرد تیزر تبلیغاتی

انواع تیزر تبلیغاتی

تیزرهای تبلیغاتی در افزایش درآمد برای انواع مشاغل مفید هستند. تیزرها تقریباً در هر صنعتی برای هر محصول، خدمات یا رویدادی قابل استفاده خواهند بود. اگر در هر یک از پلتفرم‌های رسانه اجتماعی هستید، مطمئناً حداقل یک یا چند تیزر تبلیغاتی که برای گسترش آگاهی در مورد یک محصول یا خدمت بوده است را مشاهده کرده‌اید. تیزرهای تبلیغاتی از نظر قالب و فرم و همچنین از نظر محتوا انواع مختلفی دارند. در ادامه قصد داریم انواع تیزرهای تبلیغاتی از نظر محتوایی را برای شما بیان کنیم.

تیزرهای تبلیغاتی توضیح‌دهنده

تیزرهای تبلیغاتی توضیح‌دهنده، تیزرهای آموزشی هستند که به مخاطب شما نحوه حل یک مشکل را آموزش می‌دهند. این مشکل می‌تواند مربوط به استفاده از محصول شما باشد. در پایان تیزر، مخاطبان شما باید به دانشی مجهز شوند تا بر اساس مهارت‌های جدیدی که در حین تماشا آموخته‌اند، اقدام کنند.

تیزرهای معرفی محصول

آیا محصول یا خدماتی را می فروشید که توضیح مختصر آن آسان نیستند؟ شما می‌توانید با قراردادن ویدئو در صفحه محصول زمان حضور بازدیدکنندگان در آن صفحه و احتمال تبدیل‌شدن آن‌ها به مشتریان واقعی را افزایش دهید. ویدئوهای معرفی محصول ویژگی‌ها و مزایای محصول شما را نشان می‌دهند و اغلب شامل نمونه‌هایی از نحوه عملکرد آن می‌شوند، درحالی‌که مخاطبان شما را هم درگیر می‌کنند.

تیزر رویداد

تیزر رویداد اغلب یک ویدئوی بسیار کوتاه است که متنی را با تاریخ رویداد روی صفحه نمایش می‌دهد. اغلب فیلم‌های مربوط به تاریخ‌های رویداد قبلی برای بیان اینکه رویداد چگونه بوده است و چه نوع افرادی علاقه‌مند به شرکت خواهند بود، استفاده می‌شود.

تیزرهای تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی

اگر شبکه‌های اجتماعی انتخابی شما فیسبوک، اینستاگرام، توییتر یا ترکیبی از آن‌ها باشد، ویدیوهایی که در آنجا قرار می‌دهید، می‌توانند ترافیک را به وب‌سایت شما هدایت و برای مخاطبین شما آگاهی از برند ایجاد کنند. به یاد داشته باشید، مخاطبین شما زمانی برای تماشای محتوای طولانی‌تر ندارند؛ بنابراین، شما باید ویدئوهای کوتاه و جذاب بسازید.

انواع تیزرهای تبلیغاتی

انواع تیزرهای تبلیغاتی از نظر فرم و قالب شامل موارد زیر می‌شوند.

تیزر تبلیغاتی واقعی

تیزرهای تبلیغاتی واقعی یا رئال توسط انسان‌ها در دنیای واقعی ضبط می‌شوند. برای این نوع تیزرها باید سناریونویسی انجام شود تا یک تیزر تبلیغاتی تاثیرگذار را به مخاطبین خود به نمایش بگذارد. می‌توان گفت مخاطبین هدف این نوع تیزرها کلیه اقشار جامعه هستند.

تیزر تبلیغاتی انیمیشن

تیزر تبلیغاتی انیمیشن یکی دیگر از انواع تیزر تبلیغاتی شناخته می‌شود. در این مدل شخصیت‌های اصلی تیزرها خیالی بوده و ساخته دست انسان‌ها هستند. می‌توان گفت انیمیشن تصاویر آنالوگ یا دیجیتال بوده که در هر لحظه صحنه‌هایی را از خود ثبت می‌کند؛ سپس، این تصاویر به ترتیب در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. به ویدئویی که این حرکات و صحنه‌ها به نمایش می‌گذارد، انیمیشن گفته می‌شود. استفاده از انیمیشن می‌تواند بهترین گزینه برای معرفی برند و تیزرهای تبلیغاتی باشد.

تیزر تبلیغاتی ترکیبی (واقعی و انیمیشن)

یکی دیگر از انواع تیزر تبلیغاتی، تیزرهای ترکیبی نام دارد. همان‌طور که از نام این نوع تیزرها مشخص است ترکیب دو مدل قبلی با هم تیزرهای تبلیغاتی ترکیبی را ایجاد می‌کنند.

تفاوت تیزر و کلیپ

کلیپ یک ویدئوی چند دقیقه‌ای است که شامل دنباله‌ای از چشمگیرترین صحنه‌های یک فیلم به‌همراه موسیقی را نشان می‌دهد. یکی از تفاوت‌های تیزر تبلیغاتی با کلیپ در داستان‌سرایی آن‌هاست. در تیزرهای تبلیغاتی از ابتدا تا انتهای داستان باید به‌صورت شفاف برای مخاطب روایت شود؛ اما کلیپ‌ها از قاعده و قانون خاصی برای نشان‌دادن صحنه‌های مختلف ویدئو پیروی نمی‌کنند.
تیزرهای تبلیغاتی کوتاه‌تر از کلیپ‌ها هستند. درواقع، یک تیزر تبلیغاتی می‌تواند بین ۲۰ تا ۳۰ ثانیه طول بکشد. درحالی‌که یک کلیپ می‌تواند بیشتر از ۲ دقیقه باشد. در حقیقت می‌توان گفت که تیزرهای تبلیغاتی برای معرفی محصول یا خدمات شما و حتی آگاهی‌دادن از برندتان مورد استفاده قرار می‌گیرد. درحالی‌که، کلیپ‌ها ممکن است ویدئوهایی برای معرفی یک فیلم یا ویدئویی که یک خواننده برای انتشار آهنگ جدیدش ساخته است، باشد.

تفاوت تیزر و کلیپ

 

چطور تیزر تبلیغاتی بسازیم؟

یک تیزر تبلیغاتی جذاب باید باعث افزایش کلیک کاربران و کسب اطلاعات بیشتر درباره پیشنهاد تبلیغ‌شده شود. قانون اصلی این است که به وعده‌های خود پایبند باشید. انتظارات برآورده‌نشده بدترین چیزی است که مشتری بالقوه شما ممکن است با آن روبه‌رو شود؛ بنابراین، همیشه به قول خود پایبند باشید.
شما می‌توانید با ایجاد پرسش‌های جذاب در مورد برند خود کاربران را مجذوب خودتان کنید. با انجام بازی حدس‌زدن و افشای اطلاعات در بخش‌های کوچک، ذهن مخاطبین خود را درگیر کنید. به‌ این ترتیب، می‌توانید کنجکاوی آن‌ها را سیری‌ناپذیر نگه دارید. از اغراق‌کردن، استفاده از پیام‌ها و اظهارات تکان‌دهنده و فریبنده که قابل تأیید نیستند، خودداری کنید.
شما می‌توانید تیزرهای تبلیغاتی خود را به‌صورت بنر در وب‌سایت‌های مرتبط قرار دهید، اعلان‌های ایمیلی ارسال کنید، کمپین خود را در تلویزیون راه‌اندازی کنید، تیزرهای ویدیوپی منتشر کنید و غیره. مهم‌ترین چیز این است که مخاطبان درست را هدف قرار دهید.
هیچ فایده‌ای ندارد که تیزر تبلیغاتی خود را به همه کاربران نشان دهید. زیرا، فقط بودجه شما تمام می‌شود. شما باید بودجه، زمان نمایش آگهی و تعداد کلیک‌ها را تنظیم و تبلیغ خود را ایجاد کنید.

مراحل ساخت تیزر تبلیغاتی

مراحل ساخت یک تیزر تبلیغاتی جذاب و تاثیرگذار شامل ۵ مرحله زیر است:

مرحله اول: تعریف پروژه تیزر تبلیغاتی

شما باید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نوع محصول و خدماتی که کارفرما در اختیارتان قرار داده است، یک فرم نظرسنجی آماده کنید. شما با این کار جزئیات بیشتری از نحوه کار پروژه را جمع‌آوری کرده و درواقع به درک ذهنیت کارفرما و نحوه ارائه خدمات کمک خواهید کرد.

مرحله دوم: تهیه سناریو تیزر تبلیغاتی

پس از تدوین استراتژی اصلی تیزر، کار شما هنوز تمام نشده بلکه فقط شالوده اصلی کار چیده شده است. شما باید این تیزر تبلیغاتی پیش‌ رو را به تصویر بکشید. سناریو مورد تایید شما باید جالب، سرگرم‌کننده و کوتاه باشد. در این مرحله محتوا و فرم تیزر تبلیغاتی باید انتخاب و تعریف شود.

مرحله سوم: پیش تولید

در مرحله پیش تولید، سناریوی انتخاب‌شده در اختیار تیم تولید قرار می‌گیرد. باتوجه‌به نیاز سناریو لوکیشن، بازیگران، فیلمبردار و سایر عوامل انتخاب می‌شوند. علاوه‌براین، تست لباس و گریم هم از افراد انتخاب‌شده انجام می‌شود و گروه برای تولید تیزر تبلیغاتی آماده خواهند شد.

مراحل ساخت تیزر تبلیغاتی

مرحله چهارم: تولید تیزر تبلیغاتی

در این مرحله تیم تولید در روز و مکان مشخص‌شده توسط کارگردان هدایت و نظارت می‌شود. مرحله تولید یکی از حساس‌ترین مراحل ساخت تیزر تبلیغاتی است. در این مرحله باید کلیه کارها بر اساس سناریوی نوشته‌شده انجام شود.

مرحله پنجم: پس از تولید

در این مرحله ویدئوهای ضبط‌شده زیر نظر کارگردان مونتاژ می‌شوند. ویراستار وظیفه تدوین پلان ها را بر عهده دارد. صدا، تصحیح رنگ‌ها، هماهنگی موسیقی و تصویر و افکت‌های گرافیکی در این مرحله انجام خواهد شد. موسیقی و صداگذاری برای انتقال حال‌و‌هوای مناسب و درگیر نگه‌داشتن مخاطب بسیار مهم است. در نهایت خروجی مورد نظر به‌عنوان تیزر تبلیغاتی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

 

ابزارهای ساخت تیزر تبلیغاتی

برای ساخت تیزر تبلیغاتی تجهیزات و ابزارهای مختلفی مورد نیاز است که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:
• تجهیزات دوربین حرفه‌ای: این تجهیزات شامل دوربین، لنز، سه پایه، استفاده از دوربین‌های حرکتی یا کوادکوپتر و…؛
• تجهیزات نور؛
• تجهیزات صدابرداری؛
• انتخاب نرم‌افزار مناسب برای ادیت ویدئو؛
• نیروهای حرفه‌ای برای ادیت، فیلمبرداری، نورپردازی و صدابرداری و…؛
• بازیگر، کارگردان، گریمور و سایر عوامل مرتبط برای اجرای سناریوی تیزر تبلیغاتی.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به‌طور مفصل به بررسی تیزر تبلیغاتی و کاربرد تیزر تبلیغاتی پرداختیم. علاوه‌براین، به سوال تیزر تبلیغاتی چیست هم پاسخ کاملی دادیم. شما عزیزان می‌توانید سوالات خود را در قسمت کامنت‌ها برای ما ارسال کنید.

4.2/5 - (12 امتیاز)
جستجو در بلاگ ها
دسته بندی ها

مطالب مفید ایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این جشنواره تکرار نمیشه!

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر شمارت رو همین الان برامون ارسال کن تا بتونیم کمکت کنیم!