طراحی لوگو چیست؟ و چه اهمیتی دارد؟

طراحی لوگو چیست؟

فهرست مطالب

آیا تابه‌حال متوجه شده‌اید که روزانه در معرض هزاران لوگو قرار می‌گیرید؟ زمانی که در اینستاگرام در حال وقت‌گذارنی هستید یا در فروشگاه در حال خریدکردن هستید، شما دائماً با برندها چه خواسته و چه ناخواسته ارتباط برقرار می‌کنید. یک لوگوی خوب مهم‌ترین قسمت برند محسوب می‌شود.
لوگوها به مشتریان شما کمک می‌کنند تا بفهمند شما چه کاری انجام می‌دهید، چه کسی هستید و برای چه چیزهایی ارزش قائل می‌شوید. در این مقاله قصد داریم به سوال طراحی لوگو چیست پاسخ دهیم. علاوه‌براین، شما را با مفاهیم طراحی لوگو، انواع لوگو، مراحل طراحی لوگو و سبک های طراحی لوگو آشنا می‌کنیم؛ پس، تا پایان همراه ما باشید.

 

لوگو چیست؟

لوگو نمادی است که از کلمات، تصاویر و رنگ‌ها برای شناسایی یک برند یا محصول تشکیل شده است. یک لوگوی خوب نشان‌دهنده این است که یک شرکت چه کاری انجام می‌دهد و چه چیزی برای آن برند اهمیت دارد. در طراحی لوگو همه چیز در مورد ایجاد یک نماد تجاری بصری برای یک کسب‌وکار انجام می‌شود. انواع خاصی از لوگوها در اشکال و اندازه‌های مختلف وجود دارند که از لوگوتایپ‌های متنی ساده تا علائم لوگوی انتزاعی را شامل می‌شوند.
مفهوم لوگو هزاران سال است که وجود دارد. نقاشی‌های بدوی در غارها از انسان‌های اولیه و نمادهایی که برای ارتباطات اولیه استفاده می‌کردند، در نظر بگیرید. نقوش خاصی را که در اهرام مصر باستان وجود داشته یا در تاج‌های خانوادگی قرون وسطی دیده می‌شد را تصور کنید. درحالی‌که، لوگوهای مدرن امروزی ممکن است متفاوت به نظر برسند اما، هدف اصلی همه آن‌ها یکسان بوده است.

 

کاربرد لوگو در چیست؟

کاربرد لوگو در موارد زیر اهمیت ویژه‌ای دارد. پس، حتما در به‌کاربردن آن‌ها توجه داشته باشید.

وب‌سایت‌ها

به‌عنوان بخشی از شناخت برند، داشتن لوگو در سایت به شناسایی شرکت شما و ثبات حضور شما در وب کمک می‌کند. هنگامی که یک وب‌سایت ایجاد می‌کنید، مطمئن شوید که لوگوی شما برای بازدیدکنندگان قابل مشاهده و تشخیص است. لوگوها معمولاً در هدر یا پاورقی سایت شما قرار می‌گیرند و اغلب به‌صورت چپ‌چین و در حالت ایده‌آل به صفحه اصلی مرتبط می‌شوند. علاوه‌براین، لوگوی شما می‌تواند به‌عنوان فاوآیکون وب‌سایت شما (نماد کوچکی که در پنجره مرورگر ظاهر می‌شود) استفاده شود.

کارت ویزیت

هنگامی که یک کارت ویزیت طراحی می‌کنید، به خاطر داشته باشید که این کارت مانند یک یادگاری کوچک از برند شماست. چیزی که مشتریان بالقوه شما را با آن به خاطر می‌آورند و از نظر فیزیکی می‌توانند آن را حمل کنند. نمایش لوگوی شما روی کارت ویزیت فرصتی عالی برای حفظ حافظه آن‌هاست.

محصولات و بسته‌بندی‌ها

لوگوی شما باید روی تمام محصولات و کالاهای شما قرار داشته و کلید شناسایی برندتان باشد؛ همچنین، این کار یک راه عالی برای ایجاد اعتماد و وفاداری است. تصور کنید کسی در خیابان قدم می‌زند و کیفی با آرم شرکت شما را حمل می‌کند. این اتفاق یک تبلیغ رایگان برای شما محسوب می‌شود.

ارتباطات با مشتری

لوگوی شما باید در هر نوع ارتباطی با مشتریان شما از جمله ایمیل‌ها، خبرنامه‌ها، کمپین‌ها و پیام‌های تبلیغاتی ظاهر شود. این مبادلات باید به‌راحتی برای مخاطبان شما قابل شناسایی باشد؛ بنابراین، آن‌ها می‌توانند بلافاصله متوجه شوند که با چه کسی صحبت می‌کنند. این یک روش تقویت‌کننده هویت برند است و به اعتماد شرکت شما می‌افزاید.

رسانه‌های اجتماعی

داشتن لوگو در کانال‌های شبکه‌های اجتماعی به ایجاد یک حضور اجتماعی منسجم کمک می‌کند. از آنجایی که شبکه‌های اجتماعی تماماً در مورد اشتراک‌گذاری هستند، باید مطمئن شوید که تصاویر شما دارای لوگو برند شماست. این نه تنها برای پست‌های اینستاگرام، فیس‌بوک، لینکدین یا یوتیوب و همچنین پلتفرم‌های داخلی هم صدق می‌کند.

نقش و اهداف لوگو در برندسازی

ابتدایی‌ترین نقش لوگو، شناساندن است. ترندها و گرایشات می‌آیند و می‌روند، ابزارهای طراحی و فنی پیشرفته می‌شوند، لوگو ممکن است حتی در گذر زمان تغییر کند، اما تا ابد مهم‌ترین هدف لوگو این است که شخص، محصول، کسب‌وکار و خدماتی که برای شناساندن آن‌ها طراحی شده را به یاد مخاطب بیاورد.

لوگو علاوه بر اینکه جلوه های زیباشناختی دارد به نظر می‌رسد عملکرد مهمی نیز دارد. شاید عملکرد اساسی لوگو این باشد که کمک می‌کند مخاطب، شما را از سایر کسب ‌و کارها تمیز داده و بشناسد. این موضوع خصوصا زمانی که شما رقبای زیادی دارید اهمیت پیدا می‌کند. قبل از اینکه بخواهید لوگویی انتخاب کنید باید در خصوص اینکه رقبایتان چطور به نظر می‌رسند تحقیق کرده و پس از آن موقعیت خود را تعیین کنید. البته نباید این نشان تجاری آن‌قدر غیرمعمول باشد که مشتری متوجه آن نشود.

لوگو، اطلاعاتی کلیدی برای معرفی کسب‌وکارتان به مشتری می‌دهد و می‌تواند صنعتی که در آن فعالیت دارید، خدمتی که ارائه می‌کنید، جمعیت هدف و ارزش‌های برندتان را به یکدیگر ارتباط دهد. به عنوان مثال یک شرکت می‌تواند از رنگ خاصی در لوگویش برای نشان دادن حمایتش از محیط زیست استفاده کند. همینطور می‌تواند با یک فونت شیک، لوکس بودن برندش را برجسته سازد.

لوگو باعث شناخت یک برند شده و برای مخاطب تأثیری بصری ایجاد می‌کند. به این صورت که وقتی مشتری، لوگویتان را می‌بیند در ذهنش نقش می‌بندید و در آینده با دیدن این نشان، شما را به خاطر می‌آورد. پس لوگو نقش مهمی در ایجاد هویت برند شما ایفا می‌کند.

اهمیت طراحی لوگو

لوگو تصویری از کسب‌و‌کار، محصول یا خدمات است. هنگامی که کسب‌وکارها را در ذهنتان به تصویر می‌کشید، بلافاصله به یاد تصویر لوگوی آن‌ها می‌افتید، همانند مثالی که پیش از این نیز زدیم، سیب گاز زده‌ای که معرف برند تکنولوژی معروف اپل است.

شما با دیدن لوگو، بلافاصله برند مرتبط با آن را تشخیص می‌دهید. یک لوگوی خوب لوگویی است که خاطره‌انگیز باشد و به مشتری کمک کند تا برند مرتبط با آن را به یاد بیاورد. شکل و رنگ بیشتر در ذهن انسان می‌ماند تا متن‌. معنای آنچه که اشاره شد این است که اگر لوگویی در بازار متمایز و منحصربه‌فرد باشد، برای مشتریان آسان است که شرکت مرتبط با آن را به یاد بیاورند، مجددا از خدمات آن استفاده و آن را به دوستانشان معرفی کنند.

طراحی لوگو بر روی تصمیماتمان موثر است. ما از همان ابتدا در ذهنمان یک کتابخانه‌ی بصری شکل می‌دهیم و فونت‌ها، شکل‌ها و رنگ‌ها را با احساسات و اشیاء خاصی ادغام می‌کنیم. با نگاه ساده‌ای به یک لوگو، خواه آن را دوست داشته باشیم یا نه، فورا شروع به قضاوت کرده و آن کسب‌وکار، محصول یا خدمات را طی مسیر مشخصی در ذهنمان تعریف می‌کنیم.

اگر که فکر کنیم شرکتی بسیار گران، غیر جدی و یا رادیکال است از آن دوری می‌کنیم. به همین ترتیب اگر که لوگو از نظر نوع شرکت، محصول یا خدمات، همان چیزی باشد که ما به دنبالش هستیم و مایل به ارتباط با آن‌ها باشیم، محصول یا خدماتشان را خریداری می‌کنیم. پس اگر می‌خواهید مخاطبان درستی را جذب کنید ضروری است که نقش لوگو در برندینگِ کار خود در نظر بگیرید.

این نشان تجاری انتظارات شرکت را شکل می‌دهد و اگر نتواند آن انتظارات را برآورده کند یا اگر کسب‌وکار، مخاطبین اشتباهی را به خود جذب کند عواقبی همراه خود دارد: هدر رفتن زمان و پول برای افرادی که حتی مشتری‌تان هم نخواهند شد و دریافت بازخورد بد از مشتریانی که ناامید شده‌اند. آن‌چه که اهمیت دارد، طراحی لوگوی مناسب است.

لوگوی مناسب تأثیر اولیه‌ی خوبی را در ذهن ایجاد می‌کند. با وجود کسب‌وکارهای متعدد و رقابت بالای بین آن‌ها، هر شرکت تنها یک شانس تأثیرگذاری و جذب مخاطب دارد. اگر که طراحی لوگو نتواند تأثیر خوبی روی بینندگان بگذارد، در دنیای امروزی و با وجود اینترنت، مخاطب سراغ برند دیگری خواهد رفت.

نقش دیگر لوگو در برندینگ این است که ارتباطی را بین ارزش‌های برند ایجاد کرده و به آن معنا اضافه می‌کند. اگرچه که هدف اصلی و اولیه‌ی لوگو هویت بخشیدن به برند و شناساندن آن است، اما می‌تواند بین پیام‌های مهم یک برند و ارزش‌هایش نیز ارتباط برقرار کند. باید دقت داشته باشید که در طراحی لوگو به سادگی آن نیز توجه کنید و این نشان تجاری را تنها به یک ایده‌ی اصلی پیوند بزنید.

لوگو، وفاداری مشتری به برندتان را تسهیل می‌کند. هرازچندگاهی ممکن است که یک شرکت، لوگوی خود را مجددا طراحی کند؛ مثلا برای اینکه تصویر خود را به‌روز کند یا بازتاب‌دهنده‌ی تغییرات دیگر شرکت باشد. شاید شما به عنوان یک بازاریاب از این اتفاق استقبال کنید اما یک مشتری از این تغییر بیزار است. مخاطب وقتی به دیدن لوگوی برند مورد علاقه‌اش عادت کرده و به ناگاه این نشان تجاری تغییر یابد، احساس می‌کند که مورد خیانت واقع شده است.

وفاداری یک برند نکته‌ی بسیار مهمی است که باید آن را در نظر داشته باشید. یک لوگوی قابل تشخیص و آشنا مسیری طولانی را طی کرده تا وفادارای برند را برای مشتریانش ایجاد کند. لوگو در هر کجا می‌تواند وجود داشته باشد.

چگونه یک لوگوی مناسب برای برندمان انتخاب کنیم؟

1. هویت برندتان را مشخص کنید.

بسیار اهمیت دارد که بدانید هویت برندتان چیست و مخاطبین شما چه کسانی هستند، قطعا در مسیر طراحی برای شما و طراح بسیار راهنما خواهد بود.

 2. از آژانس های تبلیغاتی کمک بگیرید.

آژانس دیجیتال مارکتینگ اِیت با تجربه‌ای بسیار در مسیر برندینگ با اهداف توسعه و رشد کسب و کارها سال‌های متمادی در زمینه طراحی لوگو خدماتی را ارئه داده است.

3. رنگ‌ها، انواع فونت و سبک های لوگو را بررسی کنید.

این‌کار باعث می‌شود تا درک بهتری از این مسیر داشته باشید و بهتر بتوانید گرافیست را راهنمایی کنید تا بهترین ایده خودش را اجرایی کند.

4. هزینه کنید.

بعضی از افراد فکر می‌کنند با هزینه اندک کیفیت خوبی را دریافت می‌کنند در حالی که این ‌طور نیست و برای آن‌که بتوانید کیفیت خوبی دریافت کنید باید هزینه خوبی نیز بپردازید.

 

معرفی انواع لوگو

لوگوها انواع مختلفی دارند. اگرچه همه آن‌ها ترکیبی از تایپوگرافی و تصاویر هستند اما، هر نوع لوگو حس متفاوتی به برند شما می‌دهد. انواع لوگو عبارت‌اند از:

  • لوگوهای مونوگرام یا لوگوهای حروف؛
  • لوگوتایپ‌ها یا لوگوهای وردمارک؛
  • لوگوهای علائم تصویری؛
  • فرم نامه‌ها؛
  • لوگوی انتزاعی؛
  • لوگوی مسکات؛
  • لوگوی ترکیبی؛
  • لوگوی امبلم؛
  • لوگوی سه بعدی.
4.4/5 - (12 امتیاز)
جستجو در بلاگ ها
دسته بندی ها

مطالب مفید ایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این جشنواره تکرار نمیشه!

برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر شمارت رو همین الان برامون ارسال کن تا بتونیم کمکت کنیم!