تیتر بلاگ

طراحی لوگو چیست؟

فهرست مطالب

طراحی لوگو چیست؟ و چه اهمیتی دارد؟

طراحی لوگو قدم بسیار مهمی است که هر برندی در آغاز کار خود برای آن وقت و هزینه می‌گذارد، پس باید با همین نکته متوجه اهمیت طراحی لوگو بشویم، هم‌چنین از سویی دیگر از آن‌جایی که لوگو نمادی است که ما را به مخاطبان و مشتریان‌مان نشان می‌دهد بنابراین باید در طراحی و ایجاد آن تا حد ممکن دقت کرد. تصور کنید که از خیابان عبور می‌کنید و روی بیلبورد لوگوی شرکت اپل را می‌بینید، بدون آن‌که تصویر یا نامی از محصولات و حتی برند اپل وجود داشته باشد شما پی می‌برید که این تبلیغ مربوط به شرکت اپل است؛ چرا؟

لوگو چیست؟

لوگو به‌صورت یک نشانه گرافیکی می‌باشد که ممکن است به شکل سمبل، نوشته و یا ترکیبی از هر دو طراحی شود. در واقع اگر بخواهیم به شیوه ساده بگوییم لوگو، یکی از بخش‌های اساسی هر برند و هر طرح بازاریابی می‌باشد و می‌توان گفت که یکی از دیده شده‌ترین بخش‌های اساسی هر کسب‌وکار است.

لوگوها باید بسیار گویا باشند، در صورتی لوگوی شما در ذهن مخاطب حک می‌شود که لوگوی شما ساده باشد و با اولین نگاه مخاطب؛ برند شما را به سرعت یادآوری کند. در نمونه زیر که مشاهده می‌کنید ماحصل هنر و تجربه طراحان گروه نوآور اِیت، بر اساس هویت برند تنظیم و طراحی شده است.

نقش و اهداف لوگو در برندسازی

ابتدایی‌ترین نقش لوگو، شناساندن است. ترندها و گرایشات می‌آیند و می‌روند، ابزارهای طراحی و فنی پیشرفته می‌شوند، لوگو ممکن است حتی در گذر زمان تغییر کند، اما تا ابد مهم‌ترین هدف لوگو این است که شخص، محصول، کسب‌وکار و خدماتی که برای شناساندن آن‌ها طراحی شده را به یاد مخاطب بیاورد.

لوگو علاوه بر اینکه جلوه های زیباشناختی دارد به نظر می‌رسد عملکرد مهمی نیز دارد. شاید عملکرد اساسی لوگو این باشد که کمک می‌کند مخاطب، شما را از سایر کسب ‌و کارها تمیز داده و بشناسد. این موضوع خصوصا زمانی که شما رقبای زیادی دارید اهمیت پیدا می‌کند. قبل از اینکه بخواهید لوگویی انتخاب کنید باید در خصوص اینکه رقبایتان چطور به نظر می‌رسند تحقیق کرده و پس از آن موقعیت خود را تعیین کنید. البته نباید این نشان تجاری آن‌قدر غیرمعمول باشد که مشتری متوجه آن نشود.

لوگو، اطلاعاتی کلیدی برای معرفی کسب‌وکارتان به مشتری می‌دهد و می‌تواند صنعتی که در آن فعالیت دارید، خدمتی که ارائه می‌کنید، جمعیت هدف و ارزش‌های برندتان را به یکدیگر ارتباط دهد. به عنوان مثال یک شرکت می‌تواند از رنگ خاصی در لوگویش برای نشان دادن حمایتش از محیط زیست استفاده کند. همینطور می‌تواند با یک فونت شیک، لوکس بودن برندش را برجسته سازد.

لوگو باعث شناخت یک برند شده و برای مخاطب تأثیری بصری ایجاد می‌کند. به این صورت که وقتی مشتری، لوگویتان را می‌بیند در ذهنش نقش می‌بندید و در آینده با دیدن این نشان، شما را به خاطر می‌آورد. پس لوگو نقش مهمی در ایجاد هویت برند شما ایفا می‌کند.

اهمیت طراحی لوگو

لوگو تصویری از کسب‌و‌کار، محصول یا خدمات است. هنگامی که کسب‌وکارها را در ذهنتان به تصویر می‌کشید، بلافاصله به یاد تصویر لوگوی آن‌ها می‌افتید، همانند مثالی که پیش از این نیز زدیم، سیب گاز زده‌ای که معرف برند تکنولوژی معروف اپل است.

شما با دیدن لوگو، بلافاصله برند مرتبط با آن را تشخیص می‌دهید. یک لوگوی خوب لوگویی است که خاطره‌انگیز باشد و به مشتری کمک کند تا برند مرتبط با آن را به یاد بیاورد. شکل و رنگ بیشتر در ذهن انسان می‌ماند تا متن‌. معنای آنچه که اشاره شد این است که اگر لوگویی در بازار متمایز و منحصربه‌فرد باشد، برای مشتریان آسان است که شرکت مرتبط با آن را به یاد بیاورند، مجددا از خدمات آن استفاده و آن را به دوستانشان معرفی کنند.

طراحی لوگو بر روی تصمیماتمان موثر است. ما از همان ابتدا در ذهنمان یک کتابخانه‌ی بصری شکل می‌دهیم و فونت‌ها، شکل‌ها و رنگ‌ها را با احساسات و اشیاء خاصی ادغام می‌کنیم. با نگاه ساده‌ای به یک لوگو، خواه آن را دوست داشته باشیم یا نه، فورا شروع به قضاوت کرده و آن کسب‌وکار، محصول یا خدمات را طی مسیر مشخصی در ذهنمان تعریف می‌کنیم.

اگر که فکر کنیم شرکتی بسیار گران، غیر جدی و یا رادیکال است از آن دوری می‌کنیم. به همین ترتیب اگر که لوگو از نظر نوع شرکت، محصول یا خدمات، همان چیزی باشد که ما به دنبالش هستیم و مایل به ارتباط با آن‌ها باشیم، محصول یا خدماتشان را خریداری می‌کنیم. پس اگر می‌خواهید مخاطبان درستی را جذب کنید ضروری است که نقش لوگو در برندینگِ کار خود در نظر بگیرید.

این نشان تجاری انتظارات شرکت را شکل می‌دهد و اگر نتواند آن انتظارات را برآورده کند یا اگر کسب‌وکار، مخاطبین اشتباهی را به خود جذب کند عواقبی همراه خود دارد: هدر رفتن زمان و پول برای افرادی که حتی مشتری‌تان هم نخواهند شد و دریافت بازخورد بد از مشتریانی که ناامید شده‌اند. آن‌چه که اهمیت دارد، طراحی لوگوی مناسب است.

لوگوی مناسب تأثیر اولیه‌ی خوبی را در ذهن ایجاد می‌کند. با وجود کسب‌وکارهای متعدد و رقابت بالای بین آن‌ها، هر شرکت تنها یک شانس تأثیرگذاری و جذب مخاطب دارد. اگر که طراحی لوگو نتواند تأثیر خوبی روی بینندگان بگذارد، در دنیای امروزی و با وجود اینترنت، مخاطب سراغ برند دیگری خواهد رفت.

نقش دیگر لوگو در برندینگ این است که ارتباطی را بین ارزش‌های برند ایجاد کرده و به آن معنا اضافه می‌کند. اگرچه که هدف اصلی و اولیه‌ی لوگو هویت بخشیدن به برند و شناساندن آن است، اما می‌تواند بین پیام‌های مهم یک برند و ارزش‌هایش نیز ارتباط برقرار کند. باید دقت داشته باشید که در طراحی لوگو به سادگی آن نیز توجه کنید و این نشان تجاری را تنها به یک ایده‌ی اصلی پیوند بزنید.

لوگو، وفاداری مشتری به برندتان را تسهیل می‌کند. هرازچندگاهی ممکن است که یک شرکت، لوگوی خود را مجددا طراحی کند؛ مثلا برای اینکه تصویر خود را به‌روز کند یا بازتاب‌دهنده‌ی تغییرات دیگر شرکت باشد. شاید شما به عنوان یک بازاریاب از این اتفاق استقبال کنید اما یک مشتری از این تغییر بیزار است. مخاطب وقتی به دیدن لوگوی برند مورد علاقه‌اش عادت کرده و به ناگاه این نشان تجاری تغییر یابد، احساس می‌کند که مورد خیانت واقع شده است.

وفاداری یک برند نکته‌ی بسیار مهمی است که باید آن را در نظر داشته باشید. یک لوگوی قابل تشخیص و آشنا مسیری طولانی را طی کرده تا وفادارای برند را برای مشتریانش ایجاد کند. لوگو در هر کجا می‌تواند وجود داشته باشد.

شما می‌توانید از لوگوی برند خود در بازاریابی، برای بسته‌بندی، روی محصولات، رسانه‌های اجتماعی، وبسایت و غیره استفاده کنید. این قابلیت موجب می‌شود که شما بتوانید برندتان را به طور مداوم تبلیغ کنید؛ چه در فروشگاه، چه در خانه مشتریان، چه به صورت آنلاین و خلاصه هر کجا که بخواهید.

چگونه یک لوگوی مناسب برای برندمان انتخاب کنیم؟

1. هویت برندتان را مشخص کنید.

بسیار اهمیت دارد که بدانید هویت برندتان چیست و مخاطبین شما چه کسانی هستند، قطعا در مسیر طراحی برای شما و طراح بسیار راهنما خواهد بود.

 2. از آژانس های تبلیغاتی کمک بگیرید.

گروه نوآور اِیت با تجربه‌ای بسیار در مسیر برندینگ با اهداف توسعه و رشد کسب و کارها سال‌های متمادی در زمینه طراحی لوگو خدماتی را ارئه داده است.

3. رنگ‌ها، انواع فونت و سبک های لوگو را بررسی کنید.

این‌کار باعث می‌شود تا درک بهتری از این مسیر داشته باشید و بهتر بتوانید گرافیست را راهنمایی کنید تا بهترین ایده خودش را اجرایی کند.

4. هزینه کنید.

بعضی از افراد فکر می‌کنند با هزینه اندک کیفیت خوبی را دریافت می‌کنند در حالی که این ‌طور نیست و برای آن‌که بتوانید کیفیت خوبی دریافت کنید باید هزینه خوبی نیز بپردازید.

4.4/5 - (12 امتیاز)

مطالب مفید ایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *